تبلیغات
مجله اینترنتی Info Panel - شهر های مختلف در جهان برای مبارزه با آلودگی هوا چه کردند؟
 

مجله اینترنتی Info Panel
 
:::مجــله ای بــرای هــمه ایــرانــیان:::

اخبار

موبایل

کامپیوتر

دوربین اتومبیل
دانلود موزیک
عکس آشپزی

مدل لباس

سلامت

خواص خوراکی ها

 فرصتهای شغلی

 فروشگاه


Make your flash banner free online
 
تجربه 9 کشور در مبارزه با آلودگی هوا و رفتار با خودروها: از ساخت بزرگراه برای دوچرخه تا حذف کامل خودروهای بنزینی و گازوئیلی


این شهر با استراتژی مبتنی بر پیاده روی ساخته شده است. با این استراتژی راه رفتن از رانندگی در شهر آسانتر می‌شود. ساختار شهر به گونه‌ای است که مردم می‌توانند اکثر نیازهای خود را با 15 دقیقه پیاده‌روی روزانه به دست آورند. در سال 2015، مقامات اسلو ،پایتخت نروژ، اعلام کردند که ورود خودروها به مرکز شهر در سال 2019 ممنوع خواهد شد. در همان زمان این طرح با اعتراضاتی از سوی شرکت‌های تجاری روبه‌رو شد و اجرایی شدن آن را برای مقامات ذی‌ربط سخت کرد. بنابراین مقامات دولتی و شهری به جستجوی راه‌های هوشمندانه‌تری برای اجرایی کردن این طرح پرداختند.

 در ژوئیه 2017، شورای شهر اسلو به جای اینکه خودروها را از مرکز شهر دور کند، راه ورود به این بخش را با حذف جاهای پارک به این منطقه سخت و سخت‌تر کرد. چند ماه پیش نیز نروژ تائید کرد قانونی را برای حذف حرکت خودروهای بنزینی ‌و دیزلی تا سال 2025 در دست تصویب و اجرا دارد.

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند

اما شهرهای نروژ تنها نقاط جهان نیستند که قصد دارند حرکت اتومبیل‌ها را در مناطق مرکزی کم کرده یا محدود سازند. سیاست‌گذاران شهری و برنامه‌ریزان کلان‌شهرها توفانی را برای حرکت راحت‌تر عابران پیاده و کاهش انتشارگازهای  CO2  ناشی از سوخت‌های فسیلی در سراسر جهان آغاز کرده‌اند.

در این فهرست با شهرهای پیشرو در حذف عبور و مرور خودروها آشنا خواهید شد.

"اسلو" نروژ ممنوعیت عبور و مرور خودروها را تا سال 2019 اجرائی خواهد کرد.

 طرح ممنوعیت عبور و مرور خودروها تا سال 2019 در اسلو به نمایش درخواهد آمد در مدت 6 سال، جامعیت این طرح تمامی شهرهای نروژ را در بر خواهد گرفت.

پایتخت نروژ سرمایه‌گذاری سنگینی را در بخش سامانه‌ حمل و نقل عمومی انجام داده و 35 مایل از جاده‌ها و خیابان‌ها را به پیست دوچرخه‌سواری تبدیل کرده است.

"مادرید" برنامه‌های گسترده‌تری در پیش دارد

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند

مقامات شهر مادرید در اسپانیا  قصد دارند تا مانع ورود خودروها به محوطه‌ای به شعاع 2 کیلومتر از مرکز شهر شود. البته این برنامه  را از سال 2020 به شکلی قانونی اجرایی خواهد شد. برنامه‌ریزان شهری همچنین قصد دارند قوانین را در 24 شهر شلوغ اسپانیا به گونه‌ای بازطراحی کنند که مردم به جای رانندگی به پیاده‌روی در این مناطق روی آورند.

  برنامه "برنامه تحرک پایدار" قصد دارد میزان استفاده از خودروها را از 29 درصد به 23 درصد کاهش دهد. رانندگانی که این قوانین را نادیده بگیرند، ملزم به پرداخت جریمه‌ای حدود 100 دلاری هستند. خودروهای آلوده‌کننده نیز جریمه بیشتری را برای پارک خواهند پرداخت.

  شهر چنگدو در چین بر مبنای کاهش جدی تردد خودروها طراحی شده است 

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند


آدرین ویل و گردون گیل با الهام از پایه طراحی شهر شیکاگو شهرک مسکونی جدیدی را برای یکی از شهرهای چین طراحی کرده اند.

این شهر با استراتژی مبتنی بر پیاده روی ساخته شده است. با این استراتژی راه رفتن از رانندگی در شهر آسانتر می‌شود. ساختار شهر به گونه‌ای است که مردم می‌توانند اکثر نیازهای خود را با 15 دقیقه پیاده‌روی روزانه به دست آورند.

با وجود اینکه در چنگدو رفت‌و آمد خودروها ممنوع نیست، اما تنها نیمی از جاده‌ها و خیابان‌های این شهر 80 هزار نفری امکان رفت و آمد خودروها را فراهم می‌آورند. قرار بود این شهرک با چنین شرایط و مقرراتی تا سال 2020 ساخته شود اما به دلیل مشکلات ناحیه‌ای احتمالا با تاخیر مواجه خواهد شد.

هامبورگ، پیاده‌روی را لذت‌بخش و رانندگی را سخت می‌کند

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند

این شهر آلمانی قصد دارد تا پیاده‌روی و دوچرخه سواری را بر سامانه‌های حمل و نقل شخصی مسلط کند. در دو دهه آینده هامبورگ شمار خودروها را کاهش داده و تنها به عابران و دوچرخه سواران اجازه ورود به مناطق خاص را خواهد داد.

این پروژه"شبکه سبز" نام دارد و در اصل یک فضای ارتباطی  است که بدون استفاده از خودرو کاملا قابل دسترسی است. شبکه سبز تا سال 2035 بیش از 40 درصد فضای عمومی هامبورگ را در بر خواهد گرفت و شامل پارک‌ها، فضاهای بازی و محوطه‌های ورزشی می‌شود.

حکم‌ فرمایی دوچرخه‌ها در کپنهاگ دانمارک ادامه می‌یابد

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند

امروزه نیمی از جمعیت مردم کپنهاک مسیر خانه تا دفتر کار خود را سوار بر دوچرخه طی می‌کنند. مردم شهر کپنهاگ این توانایی را مدیون تلاش مقامات شهری هستند که طرح "ناحیه عابرین پیاده" را از سال 1960 پایه‌گذاری کرد. پایتخت دانمارک اینک پیست‌های دوچرخه‌سواری خود را به 200 مایل رسانده و کمترین درصد مالکیت خودرو در اروپا را دارد.

هدف بعدی مقامات این شهر ساخت سوپربزرگراه‌ها برای دوچرخه‌هاست. آنها قصد دارند خطوط ویژه دوچرخه‌ها را به حومه شهرها گسترش دهند. 28 مسیر اولیه این طرح در سال 2014 بازگشایی شدند و 11 مسیر دیگر تا پایان سال 2018 تکمیل خواهند شد. این شهر تضمین کرده‌ تا سال 2025 عاری از کربن شود.

پاریس عبور و مرور دیزلی‌ها را ممنوع و شمار دوچرخه‌ها را دو برابر خواهد کرد

زمانی که پاریس ورود و خروج خودروها را با توجه به پلاک محدود ساخت، آلودگی در این شهر 30 درصد کاهش نشان داد. در حال حاضر نیز مقامات شهری با سیاست‌های سخت‌گیرانه تلاش دارند تا مانع ورود رانندگان به مرکز شهر شوند.

از جولای 2016 نیز تمام خودروهای ساخت پیش از سال 1997 از ورود به مرکز شهر در طول روزهای هفته منع شده‌اند و در صورت تخطی از این قانون جریمه خواهند شد. با این وجود این خودروها می‌توانند در طول تعطیلات آخر هفته وارد محدوده ترافیکی شوند.

شهردار پاریس همچنین اعلام کرده که تا سال 2020 قصد دو برابر کردن خطوط دوچرخه‌سواری و افزایش استفاده از خودروهای الکتریکی را دارد. این شهر همچنین از تلاش‌های کوتاه مدت خود برای محدود کردن گازهای گلخانه‌ای دست برنخواهد داشت. پاریس اولین روز بدون خودروی خود را در سال 2015 برگزار کرد و در سال 2016 برای تصویب قانون یکشنبه‌های بدون خودرو تلاش زیادی از خود نشان داد.

لندن از رانندگان تقاضای پرداخت جریمه تراکم و انباشتگی دارد

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند

دقیقا مانند پاریس، لندن هم عبور و مرور خودروهای دیزلی تا سال 2020 را ممنوع خواهد کرد.

در حال حاضر مقامات شهری با سیاست‌های سخت‌گیرانه به جریمه موتورهای دیزلی می‌پردازند که وارد مناطق مرکزی شهر می‌شوند. این مبلغ در ساعات اوج ترافیک به مبلغ 12.50 دلار در روز می‌رسد. آنها این بها را "جریمه تراکم" می‌نامند.

بروکسل بلژیک، ناحیه بدون خودرو در اروپا

بیشتر خیابان‌ها و میادین اصلی شهر بلژیک پر از بازارهای بورس و مراکز عمده فروشی  و همواره میز مملو از عابران پیاده است. خیابان‌های این شهر پس از کپنهاگ در دانمارک دومین منطقه بزرگ بدون خودرو در اروپا هستند.
در سال 2002 بروکسل برای اولین بار "هفته تحرک" را با تشویق سیاست‌های استفاده از حمل و نقل عمومی به جای خودروهای شخصی معرفی کرد. ورود خودروها به مرکز این شهر در یکی از روزهای سپتامبر ممنوع است. مقامات این شهر به دنبال راه‌های بیشتری برای ایجاد مناطق بدون خودرو هستند. بروکسلی‌ها حتی پیشنهاد ساخت بلوارهای چهارلاینه برای عابران پیاده را مطرح کرده است. این کشور همچنین عبور و مرور خودروهای ساخته شده قبل از سال 1998 به مرکز شهر را ممنوع کرده است.

برلین آلمان و ساخت ابربزرگراهی برای دوچرخه‌ها

///////////مسسسساااافففرررتتت//////این شهرها در صدد قتل خودروها هستند

در سال 2008 مقامات برلین در آلمان به منظور کاهش آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی، ورود خودروهای دیزلی و بنزینی به ناحیه‌ای از این شهر را ممنوع کردند. این منطقه مساحتی به وسعت 88 کیلومتر از مرکز شهر را در بر می‌گیرد و تقریبا زندگی یک سوم ساکنان این شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برلین همچنین اعلام کرده که قصد دارد ابربزرگراه‌های وسیعی و گسترده‌ای را برای دوچرخه‌ها بسازد که رفت و آمد خودروها در آن معنایی ندارد.مرثا والا- عصر ایران

طبقه بندی: خبر، 
توسط کیانوش
برچسب ها: مبارزه با آلودگی هوا در شهر های جهان، تجربه شهر ها برای مبارزه با آلودگی هوا،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مجله اینترنتی Info Panel می باشد.
قالب وبلاگقالب وبلاگ